ABC Polityki – Najnowsze informacje ze świata polityki


Informacje

Artykuł napisano: 10 sty 2014, w kategorii PSL.

Tagi

Popularne

Grzegorz Bierecki

Mariusz Błaszczak

Antoni Macierewicz

Leszek Miller

Bojkot Tesco

http://www.tvn24.pl/

http://www.tvn24.pl/

Po słowach brytyjskiego premiera, Davida Camerona o polskich imigrantach na Wyspach Brytyjskich, politycy PSL wezwali do bojkotu sieci Tesco.

Pomysł zbojkotowania Tesco przedstawił w środę szef klubu PSL Jan Bury. Jego zdaniem nie należy być bezczynnym, kiedy premier David Cameron „raz po raz obraża Polaków i rozdaje ciosy polskiej rodzinie”. Według szefa klubu PSL Jana Burego Cameron jako czołowy polityk wielkiego kraju europejskiego swoją wypowiedzią o polskich emigrantach „pokazuje palcem Polsce, gdzie jest jej miejsce”.

Apel został dostrzeżony przez brytyjskie media i doczekał się komentarza od rzecznika premiera. Rzecznik brytyjskiego premiera stwierdził, że propozycja PSL to „wyborcza zagrywka”.

Cios dla polskiej gospodarki

Zdaniem „Rzeczpospolitej” na bojkocie brytyjskiej firmy może stracić polska gospodarka. Jak wynika z informacji zawartych na stronie internetowej Tesco, sieć ma w Polsce 450 sklepów, zatrudnia ok. 28 000 pracowników w sklepach, centrach dystrybucji oraz biurach na terenie całego kraju, współpracuje z 1,5 tys. polskimi dostawcami i podobną liczbą najemców w pasażach handlowych, a obroty grupy Tesco wyniosły 12,6 mld złotych brutto w roku finansowym 2011-2012.

Firma podaje, że od początku swojej działalności w Polsce – od 1998 roku – zainwestowała u nas 10 miliardów złotych. Za rok 2010 odprowadziła do budżetu państwa i samorządów lokalnych niemal 328 mln złotych podatków.

Jak informuje rzecznik Tesco Polska Michał Sikora, łączna wartość zapłaconych przez Tesco Polska podatków w minionym roku to 456 milionów złotych, a wartość eksportu polskich przedsiębiorstw do sieci Tesco na całym świecie sięgnęła w 2012 roku ponad 330 milionów funtów (niemal 1,7 mld zł).

Zostaw komentarz