ABC Polityki – Najnowsze informacje ze świata polityki


Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak urodził się 19 września 1969 roku w Legionowie, niedaleko Warszawy. Jest synem Danuty i Lucjana Błaszczaków. Do dziś mieszka w Legionowie wraz z żoną i trójką dzieci.

Nauka i studia

W 1994 roku ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego z tytułem zawodowym magistra historii. Następnie w 1997 roku ukończył podyplomowe studia z zakresu samorządu terytorialnego i rozwoju lokalnego Uniwersytetu Warszawskiego. Jest też absolwentem Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w zakresie zarządzania w administracji. Był słuchaczem IX promocji Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Odbył staż naukowy w Irlandii.

Praca zawodowa

Mariusz Błaszczak swoją aktywność społeczną zaczynał już jako student od Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej i Porozumienia Centrum.

Pracował na różnych szczeblach administracji samorządowej. Zaczynał od pracy w Urzędzie Miasta Legionowo zaraz po studiach w 1994 roku. Od 2002 roku był zastępcą burmistrza warszawskiej dzielnicy Wola. Był tam odpowiedzialny za kulturę, edukację i sport. Jego zaangażowanie i determinacja sprawiły, że w grudniu 2004 roku został wybrany burmistrzem warszawskiego Śródmieścia.

Działalność polityczna

31 października 2005 roku ówczesny premier Kazimierz Marcinkiewicz powołał Mariusza Błaszczaka na stanowisko szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Kolejny premier Jarosław Kaczyński kontynuował tę współpracę do 4 listopada 2007 roku, czyli do momentu dymisji rządu. 27 marca 2007 roku Błaszczak został powołany na stanowisko ministra w rządzie prezesa Kaczyńskiego, jednak 7 września odwołano go z tej funkcji. W zamian został ponownie wybrany na sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przy jednoczesnym zachowaniu stanowiska szefa kancelarii.

W listopadzie 2006 roku Mariusz Błaszczak pełnił także funkcję radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

W 2007 roku startował w wyborach parlamentarnych w okręgu podwarszawskim z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, gdzie z sukcesem otrzymał mandat poselski. W marcu 2009 roku został rzecznikiem prasowym Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Od 3 sierpnia 2010 roku niezmiennie jest przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. W 2011 roku uzyskał reelekcję do Sejmu.

Zostaw komentarz