Co to jest paraliż senny?

Oto podstrona: 2


Sen jest jednym z najbardziej tajemniczych zjawisk w żywych istotach i intryguje go od zarania cywilizacji. Chociaż nauka jest w stanie zrozumieć wiele procesów zachodzących w żywych istotach, sen jest nadal w większości tajemnicą. W dużej mierze dzieje się tak, ponieważ nie jesteśmy świadomi, kiedy zdarza się sen i nie można powiedzieć, co się stało, kiedy spaliśmy po przebudzeniu. Przez lata naukowcy badali sen i związane z nim zjawiska, takie jak paraliż senny, a także udało im się dowiedzieć wiele o tym, co dzieje się w mózgu i ciele, gdy dana osoba śpi. Jednak niektóre aspekty snu nie zostały jeszcze wyjaśnione, a jednym z nich jest etap REM.

Ostatni z czterech etapów snu nazywa się etapem szybkiego ruchu oka, ponieważ mózg jest aktywny w tej fazie, a oczy szybko poruszają się za zamkniętymi powiekami. Na tym etapie dzieje się wiele interesujących rzeczy. Na przykład sny najdłużej intrygowały zarówno naukowców, jak i zwykłego człowieka, i zdarzają się w fazie REM. Kiedy zdarzają się sny, mózg jest aktywny, ale ciało jest nadal nieaktywne, w stanie paraliżu, aby uniemożliwić mu spełnianie snów. Kolejne tajemnicze zjawisko związane jest z fazą REM, a jest to paraliż snu.

Dekodowanie paraliżu snu?

Czy kiedykolwiek obudziłeś się ze snu, ale okazało się, że przez kilka chwil nie możesz się poruszyć, porozmawiać ani wstać z łóżka? To jest paraliż snu. W czasach starożytnych był powiązany z nadprzyrodzonymi stworzeniami. Kiedy pojawia się epizod, wszyscy myśleli, że opętało go nadprzyrodzone stworzenie. To spowodowało, że paraliż senny był bardzo przerażającym zjawiskiem dla wszystkich.

Ten warunek został również nazwany rodzajem koszmaru. Ale po wielu badaniach naukowych wiadomo obecnie, że stan ten jest niczym innym, jak byciem świadomym umysłowo podczas snu. Może się to zdarzyć podczas zasypiania lub budzenia się. Etap REM jest najbardziej skomplikowanym zjawiskiem związanym ze snem, głównie dlatego, że mózg staje się aktywny i jest wystarczająco świadomy, aby doświadczać podobnych do życia wizji w postaci snów, ale ciało jest nadal nieaktywne. Chociaż poznano przyczynę paraliżu snu, jej przyczyna wciąż pozostaje niejasna.

Co powoduje paraliż senny?

Chociaż nauka wciąż nie jest pewna dokładnej przyczyny paraliżu snu, globalny folklor ma wyjaśnienia od stuleci. Należą do nich wizyty nadprzyrodzonych istot, takich jak duchy, czarownice i demony. W ostatnich przypadkach w Stanach Zjednoczonych paraliż senny nazywano również „uprowadzeniami przez kosmitów”.

Te skojarzenia z nadprzyrodzoną aktywnością mają sens, ponieważ podczas paraliżu snu wiele osób odczuwa ucisk na klatkę piersiową, uczucie potajemnego obserwowania przez intruza i inne halucynacje. Jednak tak naprawdę nic się nie dzieje. Są to tylko percepcje sensoryczne, ponieważ mózg jest wciąż w fazie REM, a ciało jest nieaktywne. Oznacza to, że osoba obudziła się, gdy nie powinna się obudzić.

Ponieważ paraliż senny jest złożonym zjawiskiem, naukowcy szeroko go badali. Najczęstszą przyczyną jest budzenie się w środku fazy snu REM. Kiedy osoba budzi się, gdy etap REM jest nadal aktywny, jest w stanie widzieć, słyszeć i czuć, ponieważ mózg jest przebudzony, ale nie jest w stanie się ruszyć, ponieważ ciało jeszcze nie wyszło z fazy REM. Chociaż brzmi to przerażająco, trwa tylko kilka sekund, ponieważ ciało zdaje sobie sprawę, że mózg już się obudził i powoli zaczyna się ponownie poruszać.

W wielu badaniach przeprowadzonych na przestrzeni lat, aby dowiedzieć się więcej na temat paraliżu snu, najczęstszą przyczyną zidentyfikowano brak snu. Kiedy dana osoba jest pozbawiona normalnego cyklu snu, jest bardziej prawdopodobne, że obudzi się w środku fazy REM. Zwykle mamy obudzić się pod koniec fazy REM, ale jeśli nie mamy normalnego cyklu snu, zwiększa się możliwość przebudzenia w środku fazy REM. To wtedy najprawdopodobniej nastąpi paraliż senny.

Według ekspertów z Sleep-Wake Disorders Center w Montefiore Health System w Nowym Jorku paraliż senny jest również powszechny u pacjentów z narkolepsją. Ponieważ narkolepsja jest wynikiem zakłóconego cyklu snu, paraliż snu jest bardziej prawdopodobny w połączeniu z halucynacjami. Drzemanie zwiększa również możliwość paraliżu snu, ponieważ zaburza naturalny schemat snu. Jeśli śpisz podczas drzemki, możesz doświadczyć paraliżu snu.

Również młody wiek może być przyczyną paraliżu snu. Klinika Mayo twierdzi, że paraliż senny występuje najczęściej w wieku 10 i 25 lat. Oznacza to, że zaburzenie to może dotknąć nawet dzieci i bardzo się przestraszyć.

Według raportu opublikowanego przez National Institutes of Health u osób z zaburzeniem lękowym, zespołem stresu pourazowego lub zespołem lęku napadowego bardzo prawdopodobne jest porażenie snu. Ponieważ te zaburzenia emocjonalne wywołują koszmary senne i bezsenność, zwiększają także prawdopodobieństwo