ABC Polityki – Najnowsze informacje ze świata polityki


Informacje

Artykuł napisano: 11 cze 2014, w kategorii świat.

Stopfake.org – stop rosyjskiej propagandzie

Flag_of_Ukraine.svgGrupa ok. 10 studentów oraz absolwentów dziennikarstwa na Akademii Kijowsko-Mohylańskiej stworzyła stronę stopfake.org, na której demaskuje propagandę rosyjskich mediów odnośnie konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Jak wykazują materiały zebrane na stronie, w rosyjskich mediach do komentowania wydarzeń na wschodzie Ukrainy używa się archiwalnych zdjęć oraz filmów z konfliktów zbrojnych na świecie. Wśród tych materiałów znalazły się zdjęcia z wojny domowej w Syrii oraz konfliktów w Czeczenii i Osetii Południowej. Założyciele strony odkryli też, że zdjęcia mające ukazywać Słowiańsk Bastion prorosyjskich separatystów, w rzeczywistości są fotografiami katastrofy kolejowej w Kanadzie.

W reakcji na powstanie strony, niemieckie media przypomniały podobną sytuację, kiedy rosyjskie media przepraszały za rzekomo pomyłkowe pokazanie zdjęć zabitych podczas akcji antyterrorystycznej na Kaukazie zamiast ofiar walk na wschodzie Ukrainy. Tłumaczono to błędem komputera lub niedoświadczonym stażystą.

 Za największy sukces strony stopfake.org można, na razie, uznać usunięcie niektórych błędnych informacji przez media rosyjskie.

 Warto też wspomnieć, że ukraińskie władze często odmawiają wpuszczenia rosyjskich dziennikarzy, na teren kraju, z powodu „tendencyjnego tonu nadawanych stamtąd do Rosji materiałów”.

 Stopfake.org w liczbach:

-2 miliony odsłon od marca tego roku

-60 tysięcy odwiedzin dziennie

-ok. 200 opublikowanych materiałów

-27 tysięcy followersów na facebooku.

Zostaw komentarz