ABC Polityki – Najnowsze informacje ze świata polityki


Informacje

Artykuł napisano: 23 cze 2014, w kategorii PO.

Tusk: Celem akcji podsłuchowej jest paraliż całego rządu

Premier_RP_D_TuskDziś w Gdańsku podczas polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych, w których udział wzięli premierzy tych dwóch krajów, Donald Tusk wypowiedział się na temat afery taśmowej. Choć spotkanie dotyczyło sytuacji na Ukrainie, współpracy gospodarczej Polski i Hiszpanii oraz bezpieczeństwa energetycznego, to jednak najwięcej zainteresowania wzbudziło wystąpienie szefa rządu odnośnie taśm upowszechnionych przez „Wprost”.

Zdaniem Donalda Tuska celem afery taśmowej jest destabilizacja państwa, tym bardziej, że dzieje się to obecnie, w sytuacji istotnej, kiedy Polska znajduje się „w kluczowym momencie, jakim jest przełom w Europie i sytuacja na Ukrainie”. Premier wskazuje, że silna pozycja Polski miałaby znaczenie, zarówno dla nowej architektury Europy, jak i w sprawie Ukrainy, a afera podsłuchowa „destabilizuje i obniża możliwości działania państwa polskiego”.

Premier postrzega serię nagrań jako atak na polskie państwo, tym bardziej, że „wydaje się także, że sekwencja zdarzeń jest planowana, a nie spontaniczna”. Nawołuje on do tego, aby odeprzeć ten atak wspólnymi siłami: „Ci politycy, którzy zacierają ręce z satysfakcją, że rząd i wysocy urzędnicy stali się ofiarami afery, są politykami krótkowzrocznymi. Skoro mamy do czynienia ze zorganizowaną akcją podsłuchową, to nie możemy mieć wątpliwości, że organizatorzy tych podsłuchów i właściciele tych nagrań mają materiały, które mogą być obciążeniem dla polityków, przedsiębiorców z każdej z możliwych stron”.

Szef rządu podkreślił również, że przestępcy nie wpłyną na decyzje rządu w sprawie dymisji i dodał, że nie będzie wyciągał konsekwencji z powodu niecenzuralnych wypowiedzi podczas prywatnych rozmów, a oceną stylu i sformułowań zajmie się gdy powróci „poczucie bezpieczeństwa instytucji państwowych”.

Zobacz najnowsze wiadomości z kraju.

Zostaw komentarz