ABC Polityki – Najnowsze informacje ze świata polityki


Informacje

Artykuł napisano: 23 cze 2014, w kategorii PiS.

Wodomierz zamiast tamy

grzegorzSejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, której celem według wnioskodawców jest m.in.: „obniżenie progów relacji państwowego długu publicznego do PKB w mechanizmie korygującym stabilizującej reguły wydatkowej.” Ma to na celu ustabilizowanie długu publicznego oraz „zapewnienie wiarygodności polskiej polityki fiskalnej”. Dodatkowo w ustawie zajęto się kwestią „dokonywania przez jednostkę samorządu terytorialnego zmian budżetu ustalonego zastępczo przez regionalną izbę obrachunkową”.

Choć takie przedstawienie sprawy stawia ją w pozytywnym świetle, to warto zapoznać się ze zdaniem Grzegorza Biereckiego – jedynej osoby, która, jak podaje wpolityce.pl, zabrała głos w debacie. Pozostali senatorowie oraz przedstawiciele resortu nie wyrazili swoich opinii.

To jest zabieg propagandowy, wymyślony jeszcze przez ministra Rostowskiego, który miał stanowić taki listek figowy do zawieszenia ustawowego 50 procentowego progu relacji zadłużenia do PKB, który umożliwił większości parlamentarnej uchwalenia budżetu na rok 2014. – mówił senator Bierecki, w rozmowie z Anną Sarzyńską

Wskaźniki, które zostały wprowadzone w tej nowelizacji senator Bierecki porównuje do wodomierza, który „coś tam owszem mierzy, ale powodzi nie zapobiega”. Mówi też, że wcześniejsze wskaźniki były jak tama i miały powstrzymywać zwiększanie się długu publicznego.

A Rostowski zamiast tamy wstawił wodomierz, mówiąc, że to nas ochroni przed nadmiernym zadłużeniem. – podsumowuje Grzegorz Bierecki.

Senator Bierecki wyraził też głębokie niezrozumienie dla ministra Mateusza Szczurka, który realizuje pomysł nowelizacji Rostowskiego.

Zostaw komentarz